
Gymnasiale uddannelser
Huginn T/R
Til august rejser den danske ESA Astronaut Andreas Mogensen tilbage til Den Internationale Rumstation. I kufferten har han 10 dansk-designede eksperimenter, som han skal udføre i løbet af sin 6 måneder lange mission.
I dette planetarieshow bringer vores formidlere dine elever helt tæt på Andreas Mogensens mission gennem en unik rumrejse til Den Internationale Rumstation.
Rumrejsen vil give dine elever perspektiv på, hvad eksperimenter i rummet kan lære os om vores klode og livet på den.
Sammen vil vi fordybe os i tre af Andreas Mogensens eksperimenter, som vil gøre os klogere på alt fra klimamodeller til, hvordan vores mentale helbred er dybt afhængig af naturlige variationer i sollys og vejr.
Gennem interaktive elementer vil eleverne lære om, hvordan man designer eksperimenter til Rumstationen, og hvad eksperimenter i rummet kan bidrage med.
Planetarieshowet efterfølges af en film om rummissioner og udforskning af vores solsystem.
Faglige mål, fagligt indhold og kernestof som planetarieshowet berører:
Naturvidenskabeligt grundforløb:
– formulering og test af hypoteser
– opsamling, systematisering og behandling af data
– basal viden om naturvidenskabs identitet og metoder
– samarbejdet mellem de naturvidenskabelige fag
– eksperimentelt arbejde
– relevans og anvendelse af naturvidenskab i samfundet
Fysik:
– Jorden som planet i solsystemet som grundlag for forklaring af umiddelbart observerbare naturfænomener
– Det elektromagnetiske spektrum
Geovidenskab:
– Teorier om klima og klimaændringer, herunder Jordens strålingsbalance
De 10 danske forsøg til Huginn missionen:
Planetarieshowet fokuserer på forsøg nr. 1, 2 og 4.
Læs om forsøgene her
Program for Naturvidenskabsfestival
UGE 38: MANDAG
11.15: Ankomst
11.45-12.30: Planetarieshow Huginn T/R i Planetariekuplen
12.45-13.20: Film i Planetariekuplen
13.20: Tak for i dag og mulighed for at besøge udstillingerne
UGE 39: MANDAG
13.45: Ankomst
14.15-15.00: Planetarieshow Huginn T/R i Planetariekuplen
15.15-16.05: Film i Planetariekuplen
16.05: Tak for i dag og mulighed for at besøge udstillingerne
Pris:
Gratis for gymnasieelever under hele Andreas Mogensens mission med støtte fra Ellehammerfonden
Booking:
Planetarieshowet bookes ved at udfylde formularen nedenunder.
Dette planetarieshow er udviklet med støtte fra Ellehammerfonden.
OBS: Dette er et særtilbud i uge 38-39 i forbindelse med Naturvidenskabsfestival. Hvis du ønsker at booke forløbet i andre uge, følg linket her.
Tak.
Vi har nu modtaget din forespørgsel.
Du hører fra os snarest.

Mission til Mars
’Missionen til Mars’ tager din klasse med på en mission til vores naboplanet, Mars, hvor eleverne selv skal udforme og udforske missionen.
Læs mere

Guidet tur i udstillingen
Lad dine elever blive indviet i universets hemmeligheder på en guidet tur. Her får I en dybere forståelse for astronomi og rumfart, når vores formidlere giver udstillingerne et ekstra lag.
Læs mere

Naturfaglige film
Passer vores faste tilbud ikke til jeres skema, eller har I bare lyst til at se udstillingen og en lærerig film? I så fald kan I besøge os, når det passer jer.
Læs mere

Besøg på Planetarium
Læs mere

Udskoling
Et besøg for 7.-10. klasse i Planetarium rummer alle naturfagene. Vi tilbyder både korte og længere forløb, der folder det unikke læringsrum ud, som Planetarium tilbyder.
Læs mere