
Udsolgt
Mars – de største spørgsmål
Mars – de største spørgsmål
Information
Satellitter, rumsonder, robotbiler og nu også en enkelt helikopter.
Vores naboplanet Mars bliver undersøgt og udforsket som aldrig før. Alligevel giver planeten flere spørgsmål end svar, og især to emner giver genklang ikke bare hos forskere, men også resten af verden: Har der været liv på Mars? Og kommer mennesket nogensinde til at kunne bo på den røde planet?
Svarene må vi vente på lidt endnu, men en ting er sikkert – nye, spændende opdagelser ligger lige om hjørnet, og det er med flere danskere forskere helt i front.
Med sit væld af videnskabelige instrumenter, og en medbragt hjælper i form af verdens første udenjordiske helikopter, fortsætter NASAs Marsrobot Perseverance nemlig med at skubbe grænserne for vores viden om den røde planet.
Vær med, når vi får besøg af tre forskere, der alle er dybt involveret i udforskningen af Mars og de instrumenter, som Perseverance har med i bagagen.
Sammen vil de give os indblik i den nyeste viden og de nyeste billeder fra planetens overflade.
Jesper Henneke er PhD-studerende på DTU Space og arbejder med det dansk udviklede kamera i PIXL-instrumentet, som kan analysere sten på Mars. Jesper forsøger at trække så meget videnskabeligt data ud fra instrumentet som muligt, ved at bruge data fra det avancerede kamera til at producere farvebilleder fra Mars’ overflade.
Perseverance er som den første marsrobot næsten selvkørende – men også kun næsten. Jens Frydenvang, adjunkt på Globe Institute, er en del af den lille internationale gruppe af forskere, som kan styre NASAs robotbiler på Mars. Jens er med til afgøre, hvor både Perseverance og den ældre Marsrobot, Curiosity, skal bevæge sig hen i jagten mod svaret på det ultimative spørgsmål: Er der liv andre steder i universet?
Morten Bo Madsen er lektor i planetfysik ved Niels Bohr Institutet og har været en del af adskillige Marsmissioner. Han vil blandt andet gøre os klogere på, hvordan dansk rumteknologi spiller en vigtig rolle for de mange billeder, som Perseverances sender hjem, samt hvordan eksperimentet MOXIE kan hjælpe med forberedelserne til fremtidige astronauters færd mod Mars.
Bliv klogere på den seneste forskning fra den røde planet, se de nyeste billeder og kom med bag fortællingen om, hvordan en Mars-mission med stort dansk aftryk bliver til.